DRPCIV sau Școala Rutieră?

DRPCIV sau Școala Rutieră?

Care este mai bun, DRPCIV sau scoalarutiera?

De la inceput vreau sa va spun ca site-ul oficial al celor de la politie este www.drpciv.ro (nu e-drpcic, i-drpciv, c-drpciv, etc...)

www.drpciv.ro - "Directia Regim Permise de Conducere si Inamtriculare a Vehiculelor"

Este site-ul original al celor de la politie. Pe acest site se pot rezolva chestionare auto, mai exact se poate da un examen indentic cu cel de la politie. Acest sistem este pus la dospozitia celor ce vor sa dea de permis pentru a-si testa cunostintele, astfel rata de promovare la examen s-a marit, deoarece doritorii de permis de conducere isi vor testa mai intai cunostintele pe site-ul DRPCIV si se vor duce la examen atunci cand vor fi indeajuns de pregatiti ca sa il promoveze. Cu toate ca drpciv-ul este un site destul de folositor in acest sens, el are si cateva lucruri deranjante, ca de exemplu:
 • Functioneaza doar pe browserul internet explorer, chiar si acesta trebuie sa fie o versiune putin mai veche. Se poate si pe alte browsere dar este destul de complicat, trebuie facut ceva in setarile browser-ului, dar si asa este posibil sa nu functioneze intotdeauna. Pe langa asta iti trebuie si un cont de ultilizator.
 • Are probleme de conexiune, in special seara, atunci cand oamenii ajung acasa si vor sa rezolve chestionare auto siteul celor de la DRPCIV de blocheaza sau merge atat de greu incat o sa o lasi pe altadata.
 • Nu poti invata foarte multe de aici, el fiind un sistem de examinare online, dupa 5 raspunsuri gresite chestionarul se opreste, neajungand pana la capat se pierd multe intrebari prin care ai fi putut trece. Dupa care incepi alt chestionar si tot asa pana o sa te enervezi si o sa cauti alte siteuri de chestionare auto unde poti invata dintr-un mrdiu de invatare care te trece prin toate intrebarile de la DRPCIV una dupa alta.
 • Cand gresesti o intrebare nu iti spune care era raspunsul corect, stii doar ca raspunsul selecata de tine nu este cel corect. Cel mai ciudat este atunci cand selectezi varianta A si este gresita, iar tu memorezi ca la acea intrebare varianta A sigur nu este cea crecta. Dar daca varianta corecta de raspuns este A si B sa zicem, tu data viitoare cand intalnesti intrebarea nu ai cum sa raspunzi corect pentru ca esti convins ca A este gresita, o sa selectezi doar varianta B si bineinteles ca iar pici examenul, pana la urma te apuca nervii si sa cauti alte siteuri de chestionare unde poti invata, nu doar sa iti testezi cunostintele. asa cum este Scoala Rutiera.
 • Nu ai legislatia rutiera si nici indicatoare si marcaje rutiere explicate.
 • Singura parte buna este ca iti da incredea ca aceste intrebari sunt cele de la examenul oficial de la DRPCIV.
 

www.scoalarutiera.ro - "chestionare auto DRPCIV explicate audio-video"

Este un website educational ce le ofera utilizatorilor sai cursuri audio video de legislatie rutiera in vederea obtinerii permisului de conducere. Va pune la dispozitie o cale sigura si eficienta de invatare formata din patru pasi. Acesti patru pasi de invatare va trec prin tot ceea ce aveti nevoie pentru promovarea examenului din prima incercare. Acesti patru pasi sunt: 1. Curs legislatie explicat Audio-Video; 2. Indicatoare si marcaje rutiere explicate; 3. Mediu de invatare DRPCIV explicat audio video; 4. Examinare online conform DRPCIV dar cu explicatii audio video.


De ce este mai bun scoalarutiera.ro decat drpciv.ro?

 • Ofera o cale de invatare eficienta (nu doar chestionare auto) trecand prin cei 4 pasi de invatare esti pregatit 100% sa iei permisul din prima incercare.
 • Ai legislatia rutiera actualizata dar si un curs de legislatie simplificat, pe intelesul tuturor.
 • Ai toate indicatoarele si marcajele rutiere explicate amanuntit (acestea au un rol foarte important in tot cea ce inseamna circulatia rutiera)
 • Ai un mediu de invatare explicat audio video in care treci prin toate intrebarile de la examenul oficial DRPCIV. Aceste intrebari sunt cele de pe www.drpciv.ro si sunt explicate audio video.
 • Ai posibilitatea sa iti testezi cunostintele acumulate, vei face asta in pasul 4 - Examinare online conform DRPCIV, unde gasesti chestionare auto identice cu cele de la examenul oficial de la politie dar cu cateva inbunatatiri pentru a fi mult mai eficient.
 • Chestionarele auto nu se opresc dupa 5 intrebari gresite si nici dupa cele 30 de minute, ele continua pana la final unde iti va arata la cate intrebari ai gresit si la cate ai raspuns corect.
 • La finalul fiecarui chestionar iti va afisa toate intrebarile la care ai raspuns gresit si explicatiile video ale acestor intrebari ca sa iti poti da seama unde si de ce ai gresit. Astfel vei acoperii din mers golurile pe care nu le-ai umplut dealungul celor 4 pasi de invatare.
 • Site-ul functioneaza pe toate browserele, recomandate fiind: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari si Microsoft Internet Explorer.
 • Functioneaza pe toate dispozitivele: desktop pc, laptop, tablete si smartphone. Are un design care se adapteaza in functie de dimensiune ecranului dispozitivului. Pe tablete si smatrphone, indiferent de tipul si sistemul de operere al acestora, siteul va arata exact ca o aplicatie mobila. Diferenta dintre o aplicatie si acest site este ca pe scoalarutiera.ro veti avea nevoie de conexiune la internet. Dar acesta consuma foarte putin.
 • Ai si explicatie text, in caz ca nu poti viziona explicatia video din cauza conexiunii lente la internet.
 • La fiecare intrebare exista si un articol de referinta din legislatia in vigoere, acesta vine sa argumenteze explicatia video sau text.
 • Gasiti sfaturi utile pentru soferii incepatori. Acestea sunt sfaturi simple dar va vor ajuta la inceput, deoarece nimeni nu s-a nascut invatat, toate se invata in timp, dar cu un asemea ajutor se invata mult mai bine si mai usor.
 • Nu are probleme de conexiune, functioneaza bine si constant.
 • Poti discuta cu ceilalti utilizatori ai site-ului prin comentarii.

Deci, se pare ca diferentele intre www.drpciv.ro si www.scoalarutiera.ro sunt destul de mari. Asadar alegerea ramane a dumneavoastra.
Putei invata din carti si apoi sa va testati cunostintele pe DRPCIV, dar ATENTIE MARE! In carti nu sunt aceleasi intrebari ca la DRPCIV si pe laga asta se gasesc si intrebari cu raspunsuri gresite in aceste carti.
Sau puteti sa invatati si sa va si testati cunostintele pe www.scoalarutiera.ro unde aveti tot cea ce va trebuie intr-un singur loc. Plus ca se poate invata de pe toate tipurile de dispozitive fie ele fixe sau mobile, fie ca va aflati acasa, la birou sau pe canapea, in drum spre scoala sau spre munca, scoala rutiera va insoteste pretutindeni.

Spor la invatat eficient si succes la examene!

5 Comentarii Lasă un comentariu

capra sabina
capra sabina 27.07.2017 19:06
vreau sa invat
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 27.07.2017 19:41

Urmeaaza toti cei 4 pasi de invatare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de invatare DRPCIV) unde intrebarile sunt explicate audio - video iar la sala sa te duci atunci cand faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte.


Maria Andrisca
Maria Andrisca 18.07.2017 22:53
buna ziua
as dori sa stiu daca am voie sa conduc in romania cu certificatul ca am luat permisul in UK
Cretu Ionel Gheorghiță
Cretu Ionel Gheorghiță 18.07.2017 08:54
Foarte bun
Petrescu Iuliana
Petrescu Iuliana 05.07.2017 00:00
FoartE buna

Lasă un comentariu

© 2017 All rights reserved.