Pasul 3 - Mediu de învățare » GENERAL (toate întrebările) Categoria D (D, D1, Tb, Tv)

% din tot PASUL 3 (0 din 485)
Mediu de învățare GENERAL (toate întrebările) Categoria D (D, D1, Tb, Tv)
Întrebarea 116 din 485

Ce obligaţie are conducătorul unui autobuz la întâlnirea indicatorului din imagine, însoţit de panoul adiţional?

A să cedeze trecerea numai autocamioanelor şi autobuzelor care vin din sens opus;
B să cedeze trecerea celorlalte vehicule care nu sunt figurate pe panoul adiţional;
C să cedeze trecerea tuturor vehiculelor care vin din sens opus.
⚠️ ATENȚIE! PROTEJAREA DREPTURILOR DE AUTOR! Click pentru detalii! ⚠️

Materialele disponibile pe Școala Rutieră (texte, imagini, animații 3D, videoclipuri, fișiere audio) sunt protejate de legislația privind drepturile de autor și sunt puse la dispoziția utilizatorilor pentru învățare și pregătire personală.

Distribuirea acestora către alte persoane, pentru studiu, sau partajarea în scop educațional personal sunt permise. Totuși, utilizarea acestor materiale în alte scopuri, precum publicarea pe alte platforme, reproducerea totală sau parțială, modificarea în scopul pierderii urmei operei originale, utilizarea comercială și altele asemenea, fără acordul scris al autorilor, este interzisă și atrage răspundere legală.

Pentru folosirea acestor materiale în alt scop decât cel educațional personal vă rugăm să ne contactați pentru obținerea permisiunii.

În cazul constatării unei încălcări, ne rezervăm dreptul de a lua măsuri legale pentru protejarea proprietății intelectuale (acțiuni în instanță, cereri de despăgubire și/sau alte măsuri judiciare).


Explicație (actualizată 2025)

Explicație text categoria D / chestionare auto drpciv:
Indicatorul se numește „Prioritate pentru circulația din sens invers”. La întalnirea acestui indicator conducatorul autovehiculului pierde prioritatea față de autovehiculele care circulă din sens opus, însa sub acest indicator se află instalat un panou adițional care precizează categoriile de autovehicule cărora li se adresează, deci în această situație indicatorul vi se adresează și trebuie să acordaţi prioritate de trecere tuturor vehiculelor care se apropie din sens invers.
Răspuns corect: C
 
Chestionare auto drpciv categoria D explicate.
Te întrebi dacă avem aceleași întrebări ca la examenul oficial ??? DA, avem aceleași întrebări. Vezi în acest VIDEO -->> Da, avem întrebările de la DRPCIV

4 Comentarii Lasă un comentariu

Lasă un comentariu

Pentru a putea lăsa un comentariu, trebuie să fii logat! Mergi la pagina de autentificare sau creare cont

© Copyright Școala Rutieră 2025. Toate drepturile rezervate.