Pasul 3 - Mediu de învățare » GENERAL (toate întrebările) Categoria B (B, B1)

% din tot PASUL 3 (0 din 1200)
Mediu de învățare GENERAL (toate întrebările) Categoria B (B, B1)
Întrebarea 794 din 1200

Care autovehicule trebuie să-şi refacă inspecţia tehnică înainte de termen?

A autovehiculele mai vechi de 10 ani;
B autovehiculele cu sistemele de frânare şi de direcţie grav avariate;
C autovehiculele cu inscripţia „ŞCOALĂ“.

Explicație (actualizată 2024)

Pentru varianta  A

Legislația rutieră nu prevede ca vechimea autovehiculelor să influențeze termenul de refacere a inspecţiei tehnice periodice.

Pentru varianta  B

Autovehiculele din categoria B vor efectua ITP-ul la 2 ani. Dacă autovehiculul are o vechime de cel puțin 12 ani ITP-ul se va efectua la un an, cu excepția vehiculelor de interes istoric. Dar cele cu sistemele de frânare şi de direcţie grav avariate se va urgenta repararea acestora, doar în ateliere specializate, care au personal calificat. După reparare, trebuie rafacută inspecţia tehnică, chiar dacă termenul acesteia de valabilitate nu a expirat, pentru a fi apte din punct de vedere tehnic și a nu risca sa pună în pericol siguranța circulatiei rutiere.

Pentru varianta  C

Autovehiculele speciale pentru instruirea elevilor școlilor auto trebuie să efectueze inspecția tehnică periodică la 12 luni.

Răspunsul corect este: B

Găsiți aici lecție video cu Starea tehnică a vehiculelor --> Codul Rutier - Starea tehnică a vehiculelor

Articole de referință (legislație 2024)

Pentru varianta  A

Legislația rutieră nu prevede nimic în acest sens.

Pentru varianta  B

Ordonanta 81/2000 (ITP) - Articolul 3

3. Categoriile de vehicule supuse inspecţiei tehnice periodice şi periodicitatea inspecţiei tehnice sunt următoarele:
b) autovehicule destinate transportului de persoane care au, în afara locului conducătorului, cel mult 8 locuri pe scaune, la 2 ani, respectiv la un an în cazul autovehiculelor care au o vechime de cel puțin 12 ani, cu excepția vehiculelor de interes istoric;

Regulament - Articolul 9

(2) Se inspectează din punct de vedere tehnic, înainte de a fi repuse în circulație, autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere, tramvaiele ori remorcile cărora le-au fost efectuate reparații în urma unor evenimente care au produs avarii grave la mecanismul de direcție, instalația de frânare sau la structura de rezistență a caroseriei ori a sașiului.

Pentru varianta  C

Ordonanta 81/2000 (ITP) - Articolul 3

3. Categoriile de vehicule supuse inspecţiei tehnice periodice şi periodicitatea inspecţiei tehnice sunt următoarele:
d^1) autovehicule utilizate pentru învățarea conducerii auto - la un an, cu excepția autovehiculelor utilizate pentru învățarea conducerii auto care au, în afara locului conducătorului, mai mult de 8 locuri pe scaune, pentru care periodicitatea este de 6 luni;

Te întrebi dacă avem aceleași întrebări ca la examenul oficial ??? DA, avem aceleași întrebări. Vezi în acest VIDEO -->> Da, avem întrebările de la DRPCIV