Pentru a vă asigura că nu există niciun pericol atunci când manevrați autovehiculul înapoi, tebuie să vă asigurați din toate părțile că manevra poate fi efectuată în condiții de siguranță, atât pentru dumneavoastră cât și pentru ceilalți participanți la trafic, manevra de mers înapoi trebuie semnalizată cu lumina specială din dotare, lumină care se aprinde automat la cuplarea manetei de viteze în treapta de mers înapoi. Se recomandă dotarea autovehiculelor și cu dispositive sonore pentru semnalizarea acestei manevre.
Răspunsul corect este: C
(1) Conducătorii de autovehicule şi tramvaie sunt obligaţi să folosească instalaţiile de iluminare şi/sau semnalizare a acestora, după cum urmează:
f) luminile pentru mersul înapoi atunci când vehiculul este manevrat către înapoi;
(4) Mersul înapoi cu autovehiculul trebuie semnalizat cu lumina sau luminile speciale din dotare. Se recomanda dotarea autovehiculelor şi cu dispozitive sonore pentru semnalizarea acestei manevre.
In mediul de invatare sunt toate intrebarile pe care le poti avea la examenul oficial.
Repeta mediul de invatare pana gresesti cat mai putine intrebari (sub 50 greseli) iar la sala sa te duci cand ai facut chestionarele cu 25-26 de puncte.
La examen iti genereaza aleatoriu un chestionar din baza de date care cuprinde cele 1183 de intrebari de la mediul de invatare.
Iti recmandam sa inveti in continuare de aici de pe Scoala Rutiera. Avem toate intrebarile de pe www.drpciv.ro dar aici pe scoala rutiera sunt explicate video si ai si curs de legislatie video 3d. In concluzie ai mai multe informatii si mai bine structurate decat pe oricare alt site.
Urmează toți cei 4 pași de învățare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de învățare) unde întrebările sunt explicate audio-video, iar la sală să te duci atunci când faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte, de preferat 26.
Pasul 1 - curs de legislatie explicat Audio-Video 3D
Pasul 2 - indicatoare explicate
Pasul 3 - mediu de invatare
Pasul 4 - chestionare drpciv
Daca ai facut mediul de invatare iar cele 45 de chestionare le faci cu 25-26 de puncte fiecare, ai toate sansele sa iei examenul teoretic.
Aici sunt toate intrebarile pe care le vei avea la examenul oficial.
Intrebarile din carte nu sunt ca cele de la examen, o mare parte din intrebari sunt create de cei care au facut cartea, de aceea acolo sunt intrebari mai multe decat aici.
De ce sa îți creezi cont? Vei beneficia de toate funcțiile acestui site, cum ar fi:
Pentru a crea un cont nou pe baza unei adrese de email ↓
Pentru a te autentifica cu Facebook ↓
Autentifică-te cu FacebookAi deja cont creat? Autentifică-te aici! ↓