Astăzi, 5 octombrie 2015, avem două vești foarte bune

Astăzi, 5 octombrie 2015, avem două vești foarte bune

Astazi, 5 octombrie 2015, avem doua vesti foarte bune pentru cei ce doresc permisul de conducere.

Prima veste foarte buna. Regulile examenului au fost modificate, astfel ca persoanele care vor sustine examenul auto teoretic (sala) incepand cu data de astazi (5 octombrie 2015) nu vor mai repeta acest examen in cazul in care pica proba practica (traseul).

Mai exact, de la acea data, persoanele care vor trece cu succes de proba teoretica vor putea sustine proba practica de mai multe ori, in cazul in care o pica, in perioada de valabilitate a cursurilor absolvite. In acest sens, candidatii vor fi nevoiti sa achite taxa de examinare si sa faca cel putin inca sase ore suplimentare de pregatire practica.

Din actul normativ publicat în Monitorul Oficial la începutul acestei luni. - "Calificativul 'admis' la proba teoretica permite sustinerea probei practice în perioada de valabilitate a cursului de pregatire teoretica si practice (...) Candidatii declarati 'respins' la proba practica pot fi programati pentru sustinerea unei noi probe dupa o perioada de cel putin 15 zile, cu achitarea taxei de examinare si prezentarea dovezii care atesta efectuarea a cel putin sase ore suplimentare de pregatire practica într-o scoala de conducatori auto autorizata”.

În acelasi timp, candidatii care nu se vor prezenta la proba practica vor putea sa ceara o noua programare oricând în perioada de valabilitate a cursului de pregatire. Daca trece un an de la absovirea cursului, sustinerea examenului auto este conditionata de efectuarea unui nou curs de pregatire.

În alta ordine de idei, cei care vor pica proba teoretica dupa data de 5 octombrie vor putea si sustina o noua examinare dupa cel putin 15 zile de la respingere, cu achitarea taxei aferente.

Important! Potrivit noilor prevederi, vor putea sa sustina proba practica de mai multe ori doar candidatii care promoveaza proba teoretica incepand cu data de 5 octombrie. Asta inseamna, mai exact, ca persoanele care sustin si promoveaza proba teoretica înainte de 5 octombrie trebuie sa o sustina din nou daca pica proba practica.

A doua veste foarte buna. Site-ul Scoala Rutiera (www.scoalarutiera.ro) ce ofera utilizatorilor sai toate elementele de care acestia au nevoie pentru pregatirea în vederea obtinerii permisului de conducere vine în ajutorul doritorilor de permis de conducere cu un nou element.

Scoala Rutiera ofera, incepand de astazi, seturi de chestionare predefinite si explicate pentru fiecare categorie de permis.

De exemplu, categoria B are un set de 45 de chestionare predefinite ce înglobeaza toate întrebarile de la examenul oficial de la politie, toate fiind explicate audio-video sau text.

Aceasta îmbunatatire se datoreaza cererii utilizatorilor site-ului de a realiza acest set de chestionare predefinite explicate, pentru a le oferii acestora cea mai eficienta cale de învatare pentru obtinerea permisului auto.

Pana acum, www.scoalarutiera.ro oferea un generator de chestionare, identic cu cel de la examinarea DRPCIV, care genera automat si aleator un chestionar, dintr-o baza de întrebari de la examenul auto. Acest generator, formand aleator chestionarul, putea repeta întrebari de la un chestionar la altul, lucru deranjant pentru utilizatori. Dar de acum totul s-a schimbat din bine în mai bine.

Utilizatorii ce au cont pe Scoala Rutiera, vor beneficia si de o statistica ce va oferii informatii despre procesul de parcurgere al chestionarelor iar dupa terminarea unui chestionar predefinit în contul utilzatorului se retine rezultatul final al testului, numarul de puncte si calificativul obtinut ADMIS sau RESPINS. Acest lucru este de mare ajutor pentru a va putea da seama de nivelul de pregatire la care ati ajuns pâna în acel moment sau sa puteti relua chestionarele la care ati fost declarat RESPINS.

În viitorul apropiat, Scoala Rutiera va mai veni cu noi surprize, totul pentru ca procesul de învatare sa fie unul usor si pe întelesul tuturor.

Toate aceste vesti foarte bune vin împreuna cu o veste si mai buna. Asa cum Scoala Rutiera v-a obisnuit Totul este GRATUIT!

Chestionare auto DRPCIV explicate audio-video GRATIS!

                    

0 Comentarii Lasă un comentariu

Lasă un comentariu

© 2020 All rights reserved.

Îți recomandăm să îți creezi un cont! Este gratuit!

De ce sa îți creezi cont? Vei beneficia de toate funcțiile acestui site, cum ar fi:

Pentru a crea un cont nou ↓

Pentru a crea un cont nou cu facebook ↓

Login cu Facebook

Dacă ai deja un cont, conectează-te aici ↓