Instruire auto pentru șoferii începători

Sistemul de frânare ABS

Sistemul de frânare ABS

In acest articol ne vom axa pe sistemul de franare si vom rezolva neintelegerile care se fac cand vine vorba de situatiile in care este recomandat sau nu sa utilizati frana. De asemenea veti intelege ce este sistemul ABS si ce rol are acesta. Multa lume este de parere ca nu ar trebuii sa utilizam niciodata frana atunci cand masina aluneca, daca este pe gheata sau daca jumatate din masina(doua roti) este pe o suprafata cu aderenta ridicata si cealalata jumatate pe suprafata cu aderenta redusa, perecum noroi sau praf.

Poziția mâinilor pe volan

Poziția mâinilor pe volan

​Salut, vom discuta despre pozitia mainilor pe volan, airbag-ul si utilizarea centurii de siguranta. Atunci cand conduceti, mainele ar trebuii pozitionate pe volan aproximativ la ora 9 si la ora 3, astfel incat sa efectuati o gama maxima de miscari fara a va muta mainile de pe volan. In plus, este foarte important sa va asigurati ca mainile nu sunt pozitionate in fata airbag-ului. Pozitia mainilor la ora 9 si ora 3 va va oferii cea mai buna perceptie a volanului si cel mai bun control.

Poziția de condus

Poziția de condus

​Salut, in acest articol vom vorbi despre un aspect la care majoritatetea oamenilor nu se gandesc atunci cand vine vorba despre condusul in siguranta, pozitia de condus. Reglarea pozitiei de condus inainte de plecarea la drum este esentiala, de aceea, trebuie sa luam in serios acest aspect si sa ne asezam in scaun in mod corespunzator. Majoritatea masinilor sunt dotate cu scaune reglabile pana in cel mai mic detaliu, asadar, nu vad ce motive am avea sa nu o facem.

© 2022 All rights reserved.

Îți recomandăm să îți creezi un cont! Este gratuit!

De ce sa îți creezi cont? Vei beneficia de toate funcțiile acestui site, cum ar fi:

Pentru a crea un cont nou pe baza unei adrese de email ↓

Pentru a te autentifica cu Facebook ↓

Autentifică-te cu Facebook

Ai deja cont creat? Autentifică-te aici! ↓