Chestionare drpciv memorate vizual

Chestionare drpciv memorate vizual

Chestionare auto DRPCIV memorate vizual!

Permisul de conducere nu este un test al capacitatii de a memora vizual!

Majoritatea celor care vor sa obtina permis de conducere vor doar sa rezolve chestionare auto, sa memoreze raspunsurile corecte ale intrebarilor, fara a-si pune mintea la contributie si sa obtina permisul de conducere fara a invata legislatia rutiera. Acest lucru ma irita foarte tare si cred ca nu doar pe mine, aceasta metoda are un efect negativ asupra a tot ce inseamna curculatia rutiera.

Cateva dintre multele dezavantaje pe care le are aceasta metoda de a obtine permis de conducere sunt urmatoarele:
  • In trafic nu te vei descurca, dai peste situatii noi pe care nu le-ai intalnit in acle chestionare auto pe care tu le-ai memorat.
  • Nu cunosti semnificatia indicatoarelor, deci nu vei respecta semnificatia acestora.
  • Cu siguranta nu vei respecta toate obligatiile pe care le are un sofer incepator, pentru ca nu le vei cunoaste pe toate. Singura obligatie pe care o vei respecta, este sa iti pui semnul de incepator in parbriz si luneta. Sigur o vei face pentru a nu lua amenda si tot atat de sigur sunt si ca nu vei amplasa corespunzator aceste semne.
  • Mai sunt si altele pe care nu le vei stapani indeajuns, cum ar fi: semnalele politistului, prioritatea in intersectiile mari, ce trebuie sa faci in conditii meteo nefavorabile, circulatia si semnalizarea in sensul giratoriu, etc...

Sunt cateva site-uri care va pun la dispozitie tot ceea ce aveti nevoie pentru a devenii un sofer responsabil, trebuie doar sa va doriti sa deveniti un sofer bine pregatit si responsabil. Printre aceste site-uri se numara si noul site www.scoalarutiera.ro care ofera utilizatorilor sai o cale eficienta de invatare formata din patru pasi de invatare. Cei patru pasi de invatare va trec prin tot cea ce aveti nevoie in vederea obtinerii permisului de conducere.
  • Primul pas de invatare  va ofera tot ce trebuie sa stiti din punct de vedere legislativ.
  • Al doilea pas va ofera toate indicatoarele si marcajele rutiera explicate text.
  • Cel de-al trei-lea pas, si cel mai important, este un mediu de invatare al legislatiei rutiere explicat audio-video.
  • Iar cel de-al patru-lea pas va ofera posibilitatea sa va testati cunostintele acumulate in cei trei pasi de mai sus, rezolvând chestionare auto drpciv, iar la finalul acestor chestionare auto ve-ti fi avertizat unde ati gresit si bineinteles vi se va explica audio video acele intrebari la care ati raspuns eronat.

Toata lumea cauta exact aceleasi intrebari ca la DRPCIV, vor neaparat sa fie acele intrebari pe care sa le memoreze si apoi sa plece sa dea examenul si bineinteles ca sunt destui care promoveaza procedand astfel. Dar sunt convins ca aceia care nu promoveaza printr-o astfel de metoda, au "invatat" de pe site-uri care au intrebari lipsa, iar ei la examen, intalnind aceste intrebari s-au blocat, bineinteles ca raspunsurile au fost date la nimereala si au picat examneul.

Un exemplu de intrebare pe care daca o memorezi dar nu o intelegi logic ristu sa priduci accidente de circulatie, care pot avea urmari foarte grave:
Ce obligatii aveti cand sesizati ca urmeaza sa fiti depasit de un alt autovehicul?
A. sa reduceti viteza de mers;
B. sa nu mariti viteza de mers;
C. sa circulati cât mai aproape de marginea din dreapta a carosabilului sau a benzii pe care va deplasati.
Atunci cand sesizati ca urmeaza sa fiti depasit de un alt autovehicul, aveti obligatia de a nu marii viteza de deplasare si de a circula cat mai aproape de marginea din dreapta a parti carosabile sau a benzii pe care circulati. Asadar raspunsul corect este: B si C

Daca nu vei respecta cu strictete aceste obligatii pe care le ai in situatia in care esti depasit de un alt autovehicul, risti sa pui in pericol siguranta circulatiei rutiere iar aceasta poate avea urmari tragice.

Va recomand acest site de chestionare auto drpciv, www.scoalarutiera.ro si va indrum spre a urma cei 4 pasi de invatare pe care acesta vi ofera. Nu omiteti niciunul dintre acesti pasi, toti sunt importanti pentru a deveni un sofer bine pregatit si responsabil. Daca aveti intrebari legate de acest subiect, va asteptam pe scoala rutiera!

3 Comentarii Lasă un comentariu

Simionescu Adriana
Simionescu Adriana 16.02.2019 10:41
foarte bun site-ul
Ologeanucristi
Ologeanucristi 28.01.2019 14:31
Super bun
Florin ENACHE
Florin ENACHE 08.10.2017 01:19
FOARTE BINE SPUS. DECI CU BURTA PE INVATAT NU MEMORATI INTREBARILE SI CAND IESITI IN TRAFIC NU STITI IN CE DIRECTIE SA O LUATI...

Lasă un comentariu

© 2020 All rights reserved.

Îți recomandăm să îți creezi un cont! Este gratuit!

De ce sa îți creezi cont? Vei beneficia de toate funcțiile acestui site, cum ar fi:

Pentru a crea un cont nou ↓

Pentru a crea un cont nou cu facebook ↓

Login cu Facebook

Dacă ai deja un cont, conectează-te aici ↓