DRPCIV sau Școala Rutieră?

DRPCIV sau Școala Rutieră?

Care este mai bun, DRPCIV sau scoalarutiera?

De la inceput vreau sa va spun ca site-ul oficial al celor de la politie este www.drpciv.ro (nu e-drpcic, i-drpciv, c-drpciv, etc...)

www.drpciv.ro - "Directia Regim Permise de Conducere si Inamtriculare a Vehiculelor"

Este site-ul original al celor de la politie. Pe acest site se pot rezolva chestionare auto, mai exact se poate da un examen indentic cu cel de la politie. Acest sistem este pus la dospozitia celor ce vor sa dea de permis pentru a-si testa cunostintele, astfel rata de promovare la examen s-a marit, deoarece doritorii de permis de conducere isi vor testa mai intai cunostintele pe site-ul DRPCIV si se vor duce la examen atunci cand vor fi indeajuns de pregatiti ca sa il promoveze. Cu toate ca drpciv-ul este un site destul de folositor in acest sens, el are si cateva lucruri deranjante, ca de exemplu:

 • Functioneaza doar pe browserul internet explorer, chiar si acesta trebuie sa fie o versiune putin mai veche. Se poate si pe alte browsere dar este destul de complicat, trebuie facut ceva in setarile browser-ului, dar si asa este posibil sa nu functioneze intotdeauna. Pe langa asta iti trebuie si un cont de ultilizator.
 • Are probleme de conexiune, in special seara, atunci cand oamenii ajung acasa si vor sa rezolve chestionare auto siteul celor de la DRPCIV de blocheaza sau merge atat de greu incat o sa o lasi pe altadata.
 • Nu poti invata foarte multe de aici, el fiind un sistem de examinare online, dupa 5 raspunsuri gresite chestionarul se opreste, neajungand pana la capat se pierd multe intrebari prin care ai fi putut trece. Dupa care incepi alt chestionar si tot asa pana o sa te enervezi si o sa cauti alte siteuri de chestionare auto unde poti invata dintr-un mrdiu de invatare care te trece prin toate intrebarile de la DRPCIV una dupa alta.
 • Cand gresesti o intrebare nu iti spune care era raspunsul corect, stii doar ca raspunsul selecata de tine nu este cel corect. Cel mai ciudat este atunci cand selectezi varianta A si este gresita, iar tu memorezi ca la acea intrebare varianta A sigur nu este cea crecta. Dar daca varianta corecta de raspuns este A si B sa zicem, tu data viitoare cand intalnesti intrebarea nu ai cum sa raspunzi corect pentru ca esti convins ca A este gresita, o sa selectezi doar varianta B si bineinteles ca iar pici examenul, pana la urma te apuca nervii si sa cauti alte siteuri de chestionare unde poti invata, nu doar sa iti testezi cunostintele. asa cum este Scoala Rutiera.
 • Nu ai legislatia rutiera si nici indicatoare si marcaje rutiere explicate.
 • Singura parte buna este ca iti da incredea ca aceste intrebari sunt cele de la examenul oficial de la DRPCIV.

 

www.scoalarutiera.ro - "chestionare auto DRPCIV explicate audio-video"

Este un website educational ce le ofera utilizatorilor sai cursuri audio video de legislatie rutiera in vederea obtinerii permisului de conducere. Va pune la dispozitie o cale sigura si eficienta de invatare formata din patru pasi. Acesti patru pasi de invatare va trec prin tot ceea ce aveti nevoie pentru promovarea examenului din prima incercare. Acesti patru pasi sunt: 1. Curs legislatie explicat Audio-Video; 2. Indicatoare si marcaje rutiere explicate; 3. Mediu de invatare DRPCIV explicat audio video; 4. Examinare online conform DRPCIV dar cu explicatii audio video.


De ce este mai bun scoalarutiera.ro decat drpciv.ro?

 • Ofera o cale de invatare eficienta (nu doar chestionare auto) trecand prin cei 4 pasi de invatare esti pregatit 100% sa iei permisul din prima incercare.
 • Ai legislatia rutiera actualizata dar si un curs de legislatie simplificat, pe intelesul tuturor.
 • Ai toate indicatoarele si marcajele rutiere explicate amanuntit (acestea au un rol foarte important in tot cea ce inseamna circulatia rutiera)
 • Ai un mediu de invatare explicat audio video in care treci prin toate intrebarile de la examenul oficial DRPCIV. Aceste intrebari sunt cele de pe www.drpciv.ro si sunt explicate audio video.
 • Ai posibilitatea sa iti testezi cunostintele acumulate, vei face asta in pasul 4 - Examinare online conform DRPCIV, unde gasesti chestionare auto identice cu cele de la examenul oficial de la politie dar cu cateva inbunatatiri pentru a fi mult mai eficient.
 • Chestionarele auto nu se opresc dupa 5 intrebari gresite si nici dupa cele 30 de minute, ele continua pana la final unde iti va arata la cate intrebari ai gresit si la cate ai raspuns corect.
 • La finalul fiecarui chestionar iti va afisa toate intrebarile la care ai raspuns gresit si explicatiile video ale acestor intrebari ca sa iti poti da seama unde si de ce ai gresit. Astfel vei acoperii din mers golurile pe care nu le-ai umplut dealungul celor 4 pasi de invatare.
 • Site-ul functioneaza pe toate browserele, recomandate fiind: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari si Microsoft Internet Explorer.
 • Functioneaza pe toate dispozitivele: desktop pc, laptop, tablete si smartphone. Are un design care se adapteaza in functie de dimensiune ecranului dispozitivului. Pe tablete si smatrphone, indiferent de tipul si sistemul de operere al acestora, siteul va arata exact ca o aplicatie mobila. Diferenta dintre o aplicatie si acest site este ca pe scoalarutiera.ro veti avea nevoie de conexiune la internet. Dar acesta consuma foarte putin.
 • Ai si explicatie text, in caz ca nu poti viziona explicatia video din cauza conexiunii lente la internet.
 • La fiecare intrebare exista si un articol de referinta din legislatia in vigoare, acesta vine sa argumenteze explicatia video sau text.
 • Gasiti sfaturi utile pentru soferii incepatori. Acestea sunt sfaturi simple dar va vor ajuta la inceput, deoarece nimeni nu s-a nascut invatat, toate se invata in timp, dar cu un asemea ajutor se invata mult mai bine si mai usor.
 • Nu are probleme de conexiune, functioneaza bine si constant.
 • Poti discuta cu ceilalti utilizatori ai site-ului prin comentarii.


Deci, se pare ca diferentele intre www.drpciv.ro si www.scoalarutiera.ro sunt destul de mari. Asadar alegerea ramane a dumneavoastra.
Putei invata din carti si apoi sa va testati cunostintele pe DRPCIV, dar ATENTIE MARE! In carti nu sunt aceleasi intrebari ca la DRPCIV si pe laga asta se gasesc si intrebari cu raspunsuri gresite in aceste carti.
Sau puteti sa invatati si sa va si testati cunostintele pe www.scoalarutiera.ro unde aveti tot cea ce va trebuie intr-un singur loc. Plus ca se poate invata de pe toate tipurile de dispozitive fie ele fixe sau mobile, fie ca va aflati acasa, la birou sau pe canapea, in drum spre scoala sau spre munca, scoala rutiera va insoteste pretutindeni.

Spor la invatat eficient si succes la examene!

35 Comentarii Lasă un comentariu

Nița Lucica Maria
Nița Lucica Maria 04.09.2020 14:20
Buna ziua.Astazi am picat la proba practica,as vrea sa stiu cat dureaza pana ma pot reprograma ?Sau la cate zile pot sa dau din nou?Mulțumesc!
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 04.09.2020 15:02

Candidaţii declaraţi “respins” la proba practică pot fi programaţi pentru susţinerea unei noi probe după o perioada de cel puţin 15 zile calendaristice cu prezentarea dovezii care atestă efectuarea a cel puţin şase ore suplimentare de pregătire practică într-o şcoală de conducători auto autorizată


Negoita Mihaela
Negoita Mihaela 25.08.2020 10:09
Buna ziua.Este cineva din județul Prahova care a dat de c*rând examen ptr categoria c? Dupa ce perioadă a fost programat la traseu.Multumesc frumos.
Bîrsan Mihai Adrian
Bîrsan Mihai Adrian 25.08.2020 03:52
Aș vrea ca să știu ce aplicație este Permis categoria vreau sa invat
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 25.08.2020 15:39

Gasesti aplicatia Scoala Rutiera pe Google PlayUrmeaaza toti cei 4 pasi de invatare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de invatare DRPCIV) unde intrebarile sunt explicate audio - video iar la sala sa te duci atunci cand faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte.


Marin Daniel
Marin Daniel 22.05.2020 08:19
Va salut si cu respect,am inceput acum 3 saptamani sa invat de pe acest site
https://chestionare-az.ro
intelegand ca ar fi tot DRPCIV,am invatat ceva,ceva dar eu vreau totul din prima,sunt cam incapatanat si vreau sa fiu mereu primul
Va rog frumos sa imi spuneti,aleg doar scoala.rutiera.ro sa nu merg pe doua sit-uri odata?
Mi-e sa nu fie diferite intrebarile
Va multumesc frumos!
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 22.05.2020 09:03

Noi nu putem garanta de corectitudinea întrebărilor si explicațiilor de pe alte site-uri. Noi îți putem garanta ca daca faci cei 4 pași de invatare de pe Școala Rutiera o sa iei sala cu punctaj mare, undeva la 25 sau 26.La examenul oficial de la DRPCIV vei avea fix aceleași întrebări ca aici pe Școala Rutieră, cu fix aceleași variante și așezarea variantelor de răspuns este fix aceeași, iar variantele corecte vor fi exact cele de aici. Vezi acest VIDEO ca să te convingi ca sunt aceleași întrebări - Chestionare oficiale DRPCIV | site oficial DRPCIVDeci, parerea noastra este sa inveti doar de aici de pe scoala rutiera.În cele 45 de chestionare se găsesc toate întrebările din Mediul de învățare, dar fără câteva întrebări. Acestea câteva întrebări au fost adăugate de c*rând la examenul DRPCIV și le vei găsi doar în Mediul de învățare, de aceea este necesar să faci și Mediul de învățare.

 

Urmează toți cei 4 pași de învățare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de învățare) unde întrebările sunt explicate audio-video, iar la sală să te duci atunci când faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte, de preferat 26.


Bianca Pătru
Bianca Pătru 19.04.2020 14:37
Foarte bun
Am luat sala cu 26/26 din prima...si am promis ca o las un comentariu aici.
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 20.04.2020 12:52

Felicitari!


Alin P.
Alin P. 17.02.2020 19:42
Buna ziua,
Am folosit acest site pentru invatare, am luat permisul din 2018 si nu am avut nici macar un incident sau o amenda. In primele 6 luni am facut 12000 de km. Oricine invata de aici o sa aiba permisul fara probleme plus de asta va ajuta sa tineti minte toate regulile si dupa ce obtineti permisul de conducere. Numai bine si succes celor care au examen.
Ionut Lupascu
Ionut Lupascu 15.12.2019 17:41
Toate intrebarile din mediu de învățare se gasesc si in cele 45 de chestionare absolut toate ?
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 16.12.2019 16:15

In plus in mediul de invatare mai sunt intrebari pe care nu le gasesti in chestionare.


simon andrei
simon andrei 06.11.2019 22:33
vreau sa in vat pentru sala;;;;
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 07.11.2019 17:43

Urmeaaza toti cei 4 pasi de invatare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de invatare DRPCIV) unde intrebarile sunt explicate audio - video iar la sala sa te duci atunci cand faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte.


Valentin Velicu
Valentin Velicu 21.08.2019 18:43
26/26 la Cãlãraşi. Mulțumesc!!
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 22.08.2019 16:30

Cu placere, felicitari!


Florentina Constantinescu
Florentina Constantinescu 01.06.2019 05:05
Eu am luat sala la Galați (26) datorită vouă, vă mulțumesc din suflet!
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 01.06.2019 17:00

Cu placere, felicitari!


Răzvan Petru
Răzvan Petru 29.01.2019 06:20
Salut , dacă am căzut sala și ni mi-a semnat dosarul ...as putea sa dau sala din nou mai devreme de 16 zile ?
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 14.02.2019 11:06

Nu se poate.Candidatul declarat RESPINS la proba teoretică se poate prezenta în vederea înregistrării pentru susținerea unei noi probe după o perioadă de cel puțin 15 zile dar nu mai târziu de 1 an de la absolvirea cursurilor școlii de șoferi. Deci în a 16-a zi de când ai picat poți să dai iar. Zilele sunt calendaristice, adică numeri și Sâmbăta și Duminica.


Manga Ariadna Maria
Manga Ariadna Maria 07.01.2019 17:20
Examen
Daniel Cirstea
Daniel Cirstea 11.09.2018 14:22
Salut ! Cartea de legislatie rutiera din 2017 mai este valabila si in 2018 ? Multumesc!
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 11.09.2018 19:10

Gasesti tot ce ai nevoie pe site.Actualizat 2018!


Cezar
Cezar 27.08.2018 09:35
Si pentru pretestare ce ar trebui sa invat mai exact ?
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 27.08.2018 13:43

Legislatia explicata VIDEO 3D de la pasul 1 dar si indicatoarele explicate de la pasul 2.


Mustafa Ferdun
Mustafa Ferdun 14.08.2018 23:06
Vreau sa anvat
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 15.08.2018 12:56

Recomandam ca sa se faca toti cei 4 pasi de invatare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de invatare DRPCIV) unde intrebarile sunt explicate audio - video iar la sala sa te duci atunci cand faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte.

In acest fel inveti eficient si promovezi examenul teoretic din prima incercare.


Lasă un comentariu

© 2020 All rights reserved.

Îți recomandăm să îți creezi un cont! Este gratuit!

De ce sa îți creezi cont? Vei beneficia de toate funcțiile acestui site, cum ar fi:

Pentru a crea un cont nou ↓

Pentru a crea un cont nou cu facebook ↓

Login cu Facebook

Dacă ai deja un cont, conectează-te aici ↓