Întrebări oficiale drpciv

Întrebări oficiale drpciv

Majoritatea ne întreabă "Pe Școala Rutieră sunt aceleași întrebări ca la DRPCIV?"

Am să vă răspund la această întrebare demonstrându-vă că pe www.scoalarutiera.ro sunt aceleași întrebări ca la examenul oficial de la DRPCIV. Pentru a vă demonstra acest lucru am realizat acest video în care am sa intru pe www.drpciv.ro adică pe siteul oficial al poliției (ATENȚIE! site-urile derivate din DRPCIV nu sunt cele oficiale) și am să copiez toate întrebările dintr-un chestionar și am să le caut pe Școala Rutieră pentru a vă face să aveți încredere ca aceste chestionare drpciv sunt cele oficiale de la examenul de la poliție. La finalul acestui video de mai jos vă veți întării încrederea în Școala Rutieră și va veți convinge ca avem chestionare drpciv oficiale.

Video demonstrativ. Avem aceleași întrebări de la DRPCIV!

Mai mult de atât, aceste chestionare drpciv de pe Școala Rutieră sunt explicate audio video prin animații 3D. De ce aveți nevoie de aceste explicații video? Pentru că astfel veți învăța mult mai repede și mai eficient, vă veți da seama unde și de ce gresiți și într-un final veți ajunge un sofer responsabil si educat. Intrați AICI pentru a vedea diferențele dintre DRPCIV și Școala Rutieră.

De ce este mai bun scoalarutiera.ro decat drpciv.ro?

 • Ofera o cale de învațare eficientă (nu doar chestionare auto) trecând prin cei 4 pași de învățare ești pregătit 100% să iei permisul din prima încercare.
 • Ai legislația rutieră actualizată dar și un curs de legislație simplificat, pe înțelesul tuturor.
 • Ai toate indicatoarele și marcajele rutiere explicate amănunțit (acestea au un rol foarte important în tot ceea ce înseamnă circulația rutieră)
 • Ai un mediu de învățare explicat audio video în care treci prin toate întrebările de la examenul oficial DRPCIV. Aceste întrebări sunt cele de pe www.drpciv.ro și sunt explicate audio video.
 • Ai posibilitatea să îți testezi cunoștințele acumulate, vei face asta în pasul 4 - Examinare online conform DRPCIV, unde găsești chestionare auto identice cu cele de la examenul oficial de la poliție dar cu câteva înbunătățiri pentru a fi mult mai eficient.
 • Chestionarele auto nu se opresc după 5 întrebări greșite și nici după cele 30 de minute, ele continuă până la final unde iți va arăta la câte întrebări ai greșit și la câte ai răspuns corect.
 • La finalul fiecărui chestionar îți va afișa toate întrebările la care ai răspuns greșit și explicațiile video ale acestor întrebări ca să îți poti da seama unde și de ce ai greșit. Astfel vei acoperii din mers golurile pe care nu le-ai umplut dealungul celor 4 pași de învățare.
 • Site-ul funcționează pe toate browserele, recomandate fiind: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari și Microsoft Internet Explorer.
 • Funcționează pe toate dispozitivele: desktop pc, laptop, tablete și smartphone. Are un design care se adaptează în funcție de dimensiune ecranului dispozitivului. Pe tablete și smatrphone, indiferent de tipul și sistemul de operere al acestora, siteul va arăta exact ca o aplicație mobilă. Diferența dintre o aplicație și acest site este ca pe scoalarutiera.ro, veți avea nevoie de conexiune la internet. Dar acesta consumaă foarte puțin.
 • Ai și explicație text, în caz că nu poți viziona explicația video din cauza conexiunii lente la internet.
 • La fiecare întrebare există și un articol de referință din legislația în vigoare, acesta vine să argumenteze explicația video sau text.
 • Găsiți sfaturi utile pentru șoferii începători. Acestea sunt sfaturi simple dar vă vor ajuta la început, deoarece nimeni nu s-a născut învățat, toate se învață în timp, dar cu un asemea ajutor se învață mult mai bine și mai ușor.
 • Nu are probleme de conexiune, functionează bine și constant.
 • Poți discuta cu ceilalți utilizatori ai site-ului prin comentarii facebook si alte câteva facilități.

86 Comentarii Lasă un comentariu


Manole Marilena
Manole Marilena 25.10.2021 15:40
Cate întrebări sunt in total?Pentru că eu am făcut mediul de învățare a câte 1183intrebari și îmi arată că am făcut 80la sută din întrebări Mai sunt și alte întrebări s-au de ce îmi arată că nu am parcurs 100la sută.Multumrsc
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 25.10.2021 15:59

Numarul total al intrebarilor este 1183.Trebuie sa treci si prin intrebarile la care ai raspuns gresit (cele din bulina rosie)Andrei Cosmin
Andrei Cosmin 30.08.2021 20:05
Admis azi 25 /26 mulțumesc școala rutiera
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 31.08.2021 14:53

Cu placere, felicitari!


Nicoleta Radu
Nicoleta Radu 29.09.2022 17:28
Vreau să învăț cât mai multe

Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 30.09.2022 16:12

Nicoleta - Urmeaza toti cei 4 pasi de invatare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de invatare DRPCIV) unde intrebarile sunt explicate audio - video iar la sala sa te duci atunci cand faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte.Repeta mediul de invatare pana gresesti cat mai putine intrebari (sub 50 greseli) iar la sala sa te duci cand ai facut chestionarele cu 25-26 de puncte.Vezi explicatiile video asa retii mai usorCorbu Marian Vasile
Corbu Marian Vasile 20.07.2021 14:19
Bună seara Mă numesc Corbu Marian Vasile din Jud.Iasi ,Com.Vladeni ,sat Broșteni a-și avea o problemă eu m-am înscris la școala auto la Iași și după aia m-am răzgândit și mi-am mutat dosarul la Județul Botoșani printre care mi-am terminat orele de conducere și ma programat la sală am fost azi la sală și doamna de la intrare când i-am dat dosarul și buletinul când a băgat pe calculator a zis că nu pot da sala pentru că am o problemă de remediat dar nici ea nu știe ce problemă.cum pot sa aflu ce problemă am de nu pot da examenul de teorie ??? Mulțumesc
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 20.07.2021 15:29

Ia legatura cu cei de la scoala ta de soferi...Denisa Cărceanu
Denisa Cărceanu 15.03.2021 18:31
Bună seara. Mâine am proba teoretică la școala de șoferi iar azi când mi-am pregătit dosarul am constatat că mi am pierdut buletinul. Pot merge cu copie buletin/pașaport/certificat de naștere?
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 16.03.2021 16:20

Incearca cu certificatul de nastere.Adrian mihai Tilibasa
Adrian mihai Tilibasa 13.03.2021 08:29
Buna ziua. Dar la mediu de învățare eu intru învăț cate o oră dimineata si una seara si imi da aceleasi intrebari de ce . Asa e normal sau trebuie sa depășesc acel prag de întrebări dupa imi va da altele la rând.
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 14.03.2021 09:11

Trebuie sa iti faci cont ca sa ti se memoreze parcursul.Pentru înregistrare, se parcurg următorii pași:

1. Se apasă butonul LOGIN/REGISTER din colțul dreapta sus al paginii, apoi se apasa butonul ÎNREGISTARE.

2. Trebuie să completați un formular simplu cu datele dumneavoastră. Atenție, adresa de email trebuie să fie valabilă!

3. Se apasă butonul CREARE CONT.

4. Veți primi un email cu link-ul de activare al contului. Intrați pe email-ul dvs. și activați-vă contul! Ionela
Ionela 27.02.2021 12:35
Bună ziua.îmi puteți spune vă rog dacă am permis de conducere ptr mașină cu cutie automată pot conduce o mașină cu cutie semiautomată?
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 28.02.2021 08:35

Da, poti conduce si masina cu cutie semiautomata.Panaintie Ionuț
Panaintie Ionuț 10.02.2021 17:22
Am picat sala(Vaslui) vreau sa ma duc fara programare ? Dacă mi-a expirat cazierul cu o zi înainte sa ma duc mai pot sa o dau ?
Fisa medicala este valabilă pana la expirarea dosarului dacă data când expira este pe spatele foaiei ? Termenul valabilității dosarului este de la data terminării orelor de condus ?
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 11.02.2021 16:49

In majoritatea judetelor ai nevoie de programare.

Ia legatura cu instructorul tau, el stie cel mai bine cum este la el in judetNu poti sa dai examenul daca ai cazierul expirat.Fisa medicala este valabila 1 an de zile de cand ai facut analizele medicale.Dosarul este valabil 12 luni de la data absolvirii, adica de la data efectuarii ultimei ore de conducere (data este inscrisa in fisa de scolarizare).Bala Annamaria
Bala Annamaria 07.02.2021 10:08
Bună ziua, aș dori să întreb, dacă pot da a doua oară sala în altă limba decât ce este în dosar?
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 07.02.2021 16:28

Cei care doresc testarea intr-o alta limba decat romana vor mentiona acest lucru in cererea de examinare, care este anexata la dosar fiecarui candidat.Vasile Gabi
Vasile Gabi 25.11.2020 10:51
Am dat sala și am picat o, am ieșit din sala și n am dat dosaru sa scrie pe el că am picat, cum pot rezolva?
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 03.12.2020 15:06

Te duci sa te reprogramezi la ghișeu după 16 zile calendaristice, doar atât.Adrian Timofte
Adrian Timofte 12.10.2020 13:36
Buna ziua! Am picat sala , trebuie sa mai platesc taxa de 89 de lei?
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 12.10.2020 15:41

NuIancu marius
Iancu marius 01.09.2020 10:00
La examenul pt cat e pică întrebări şì dìn cat c.
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 22.09.2020 13:38

Da, la examenul pentru cat CE îți cad intrebari si de la cat E si de la cat C.Gheorghe marius
Gheorghe marius 31.08.2020 10:22
Buna ziua am si eu o intrebare am dat azi sala si am fost declarat admis si din cauza emotiilor am uitat pe cat mam programat pentru traseu cum pot afla multumesc
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 31.08.2020 15:18

Suna la DRPCIVBalan Alex
Balan Alex 23.08.2020 12:08
Buna ziua. Am fost surprins de aparatul radar cu o viteza de 103 km unde limita era de 50 km am contestat procesul dar am pierdut. Pronuntarea a ramas definitiva in urma cu 2 luni.Intrebarea este: mai pot sustine testul de reducere la 30 de zile daca au trecut 2 luni de la definitiva? Va multumesc anticipat
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 06.09.2020 09:44

Corina Totoescu
Corina Totoescu 28.07.2020 16:28
o intrebare va rog , am sapatamana aceasta testare pentru redobandirea permisului si scurtarea suspendarii de la 90 zile la 30 zile .

in cazul in care Doamne Fereste nu faci cele 13 intrebari din 15 se mai prelungesc cele 90 zile cu inca 30 zile?

care este procedura

multumesc
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 03.08.2020 07:13

Dragos Ganea
Dragos Ganea 02.07.2020 14:56
Am picat azi la galati cu 18..
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 02.07.2020 15:26

Iti recomandam sa te pergatesti mai bine, du-te la sala atunci cand ai facut toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte fiecare, repeta chestionarele la care ai mai putin de 25 de puncte si in caz ca nu ai facut inca mediul de invatare, ar fi bine sa il faci.


Lasă un comentariu

© 2022 All rights reserved.

Îți recomandăm să îți creezi un cont! Este gratuit!

De ce sa îți creezi cont? Vei beneficia de toate funcțiile acestui site, cum ar fi:

Pentru a crea un cont nou pe baza unei adrese de email ↓

Pentru a te autentifica cu Facebook ↓

Autentifică-te cu Facebook

Ai deja cont creat? Autentifică-te aici! ↓