Întrebări oficiale drpciv

Întrebări oficiale drpciv

Majoritatea ne întreabă "Pe Școala Rutieră sunt aceleași întrebări ca la DRPCIV?"

Am să vă răspund la această întrebare demonstrându-vă că pe www.scoalarutiera.ro sunt aceleași întrebări ca la examenul oficial de la DRPCIV. Pentru a vă demonstra acest lucru am realizat acest video în care am sa intru pe www.drpciv.ro adică pe siteul oficial al poliției (ATENȚIE! site-urile derivate din DRPCIV nu sunt cele oficiale) și am să copiez toate întrebările dintr-un chestionar și am să le caut pe Școala Rutieră pentru a vă face să aveți încredere ca aceste chestionare drpciv sunt cele oficiale de la examenul de la poliție. La finalul acestui video de mai jos vă veți întării încrederea în Școala Rutieră și va veți convinge ca avem chestionare drpciv oficiale.

Video demonstrativ. Avem aceleași întrebări de la DRPCIV!

Mai mult de atât, aceste chestionare drpciv de pe Școala Rutieră sunt explicate audio video prin animații 3D. De ce aveți nevoie de aceste explicații video? Pentru că astfel veți învăța mult mai repede și mai eficient, vă veți da seama unde și de ce gresiți și într-un final veți ajunge un sofer responsabil si educat. Intrați AICI pentru a vedea diferențele dintre DRPCIV și Școala Rutieră.

De ce este mai bun scoalarutiera.ro decat drpciv.ro?

 • Ofera o cale de invatare eficienta (nu doar chestionare auto) trecand prin cei 4 pasi de invatare esti pregatit 100% sa iei permisul din prima incercare.
 • Ai legislatia rutiera actualizata dar si un curs de legislatie simplificat, pe intelesul tuturor.
 • Ai toate indicatoarele si marcajele rutiere explicate amanuntit (acestea au un rol foarte important in tot cea ce inseamna circulatia rutiera)
 • Ai un mediu de invatare explicat audio video in care treci prin toate intrebarile de la examenul oficial DRPCIV. Aceste intrebari sunt cele de pe www.drpciv.ro si sunt explicate audio video.
 • Ai posibilitatea sa iti testezi cunostintele acumulate, vei face asta in pasul 4 - Examinare online conform DRPCIV, unde gasesti chestionare auto identice cu cele de la examenul oficial de la politie dar cu cateva inbunatatiri pentru a fi mult mai eficient.
 • Chestionarele auto nu se opresc dupa 5 intrebari gresite si nici dupa cele 30 de minute, ele continua pana la final unde iti va arata la cate intrebari ai gresit si la cate ai raspuns corect.
 • La finalul fiecarui chestionar iti va afisa toate intrebarile la care ai raspuns gresit si explicatiile video ale acestor intrebari ca sa iti poti da seama unde si de ce ai gresit. Astfel vei acoperii din mers golurile pe care nu le-ai umplut dealungul celor 4 pasi de invatare.
 • Site-ul functioneaza pe toate browserele, recomandate fiind: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari si Microsoft Internet Explorer.
 • Functioneaza pe toate dispozitivele: desktop pc, laptop, tablete si smartphone. Are un design care se adapteaza in functie de dimensiune ecranului dispozitivului. Pe tablete si smatrphone, indiferent de tipul si sistemul de operere al acestora, siteul va arata exact ca o aplicatie mobila. Diferenta dintre o aplicatie si acest site este ca pe scoalarutiera.ro veti avea nevoie de conexiune la internet. Dar acesta consuma foarte putin.
 • Ai si explicatie text, in caz ca nu poti viziona explicatia video din cauza conexiunii lente la internet.
 • La fiecare intrebare exista si un articol de referinta din legislatia in vigoere, acesta vine sa argumenteze explicatia video sau text.
 • Gasiti sfaturi utile pentru soferii incepatori. Acestea sunt sfaturi simple dar va vor ajuta la inceput, deoarece nimeni nu s-a nascut invatat, toate se invata in timp, dar cu un asemea ajutor se invata mult mai bine si mai usor.
 • Nu are probleme de conexiune, functioneaza bine si constant.
 • Poti discuta cu ceilalti utilizatori ai site-ului prin comentarii facebook. si alte cateva facilitati.

69 Comentarii Lasă un comentariu

Vasile Gabi
Vasile Gabi 25.11.2020 10:51
Am dat sala și am picat o, am ieșit din sala și n am dat dosaru sa scrie pe el că am picat, cum pot rezolva?
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 03.12.2020 15:06

Te duci sa te reprogramezi la ghișeu după 16 zile calendaristice, doar atât.


Adrian Timofte
Adrian Timofte 12.10.2020 13:36
Buna ziua! Am picat sala , trebuie sa mai platesc taxa de 89 de lei?
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 12.10.2020 15:41

Nu


Zoltan Szeles
Zoltan Szeles 17.09.2020 22:40
Buna ziua , vreu sa intreb cum pot sa maduc acum la sala (Oradea) ultima data 5 6 luni am fost(cauza COVID) trebuie sa iau incaodata cazieru?Si mai ce?Maduc simplu cu masc dupa am luat ce trebuie cum am fost si ultima data si ata?Ajutati varog.Multumesc frumos!
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 22.09.2020 13:36

Cere ajutorul instructorului tău sau scolii tale de șoferi!


Iancu marius
Iancu marius 01.09.2020 10:00
La examenul pt cat e pică întrebări şì dìn cat c.
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 22.09.2020 13:38

Da, la examenul pentru cat CE îți cad intrebari si de la cat E si de la cat C.


Gheorghe marius
Gheorghe marius 31.08.2020 10:22
Buna ziua am si eu o intrebare am dat azi sala si am fost declarat admis si din cauza emotiilor am uitat pe cat mam programat pentru traseu cum pot afla multumesc
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 31.08.2020 15:18

Suna la DRPCIV


Balan Alex
Balan Alex 23.08.2020 12:08
Buna ziua. Am fost surprins de aparatul radar cu o viteza de 103 km unde limita era de 50 km am contestat procesul dar am pierdut. Pronuntarea a ramas definitiva in urma cu 2 luni.Intrebarea este: mai pot sustine testul de reducere la 30 de zile daca au trecut 2 luni de la definitiva? Va multumesc anticipat
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 06.09.2020 09:44
Corina Totoescu
Corina Totoescu 28.07.2020 16:28
o intrebare va rog , am sapatamana aceasta testare pentru redobandirea permisului si scurtarea suspendarii de la 90 zile la 30 zile .

in cazul in care Doamne Fereste nu faci cele 13 intrebari din 15 se mai prelungesc cele 90 zile cu inca 30 zile?

care este procedura

multumesc
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 03.08.2020 07:13
Dragos Ganea
Dragos Ganea 02.07.2020 14:56
Am picat azi la galati cu 18..
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 02.07.2020 15:26

Iti recomandam sa te pergatesti mai bine, du-te la sala atunci cand ai facut toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte fiecare, repeta chestionarele la care ai mai putin de 25 de puncte si in caz ca nu ai facut inca mediul de invatare, ar fi bine sa il faci.


Burlacu Ioan
Burlacu Ioan 18.06.2020 16:34
Cand se incepe iar proba teoretică adică sala? Si cum se programeaza?
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 19.06.2020 10:32

Dupa data de 16 iunie vor incepe examinarile insa asta depinde de fiecare judet in parte,

Ia legatura cu cei de la scoala ta de soferi, ei iti vor raspunde exact. 


Paraschiv Luciana
Paraschiv Luciana 11.04.2019 17:22
Buna, urmeaza sa dau si eu sala,si tot invat dupa site, este foarte amanuntit, am o intrebare, la sala ia picat la cineva o intrebare cu CE ROL ARE FUMUL DE CULOARE GRI , eu aici nu am gasit aceasta intrebare.
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 11.04.2019 17:30
Cristian Stan
Cristian Stan 02.04.2019 19:40
Mulțumesc Scoala Rutieră
Cristian Stan
Cristian Stan 02.04.2019 19:39
Cel mai bun site și întrebariile sunt cele de pe DRPCIV
Sunt toate întrebăriile oficiale
Mediu de învățare trebuie făcut de 2-4 ori eu am să fac
Faceti de 3 ori
Și întrebăriile l-e veți ține minte
minato mihai
minato mihai 07.03.2019 11:27
Intrebarile sunt aceleasi ca la sala ? mi-au spus multi ca la sala sunt si unele intrebari ce nu apar pe site ...
Admin DRPCIV
Admin DRPCIV 07.03.2019 17:18

Intrebarile de aici sunt exact cele de la DRPCIV, adica cele de la examen. Ca sa te convingi uite aici un video demonstrativUrmeaaza toti cei 4 pasi de invatare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de invatare DRPCIV) unde intrebarile sunt explicate audio - video iar la sala sa te duci atunci cand faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte.


Marius Simionca
Marius Simionca 04.12.2018 22:38
Intru de pe o strada cu STOP, pe o strada cu sens unic, iar după ce ma asiur ca nu vine nimic din stânga, vreau sa o iau la dreapta și ma acroșează unul care venea pe contrasens. Aceasta este culpa comuna, adică trebuia sa na asigur ca nu vine nimic și din dreapta?!
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 18.12.2018 11:43

Asta decide doar agentul constatator din cadrul politiei rutiere.


Gaszpor Andreea
Gaszpor Andreea 27.10.2018 08:15
Vreau sa invat
Admin Școala Rutieră
Admin Școala Rutieră 27.10.2018 09:36

Toate întrebările care îți pot cădea la sală se găsesc aici pe Școala Rutieră, în pasul 3 "Mediu de învățare".În cele 45 de chestionare se găsesc toate întrebările din Mediul de învâțare, dar fără câteva întrebări. Acestea câteva întrebări au fost adăugate de c*rând la examenul DRPCIV și le vei găsi doar în Mediul de învățare, de aceea este necesar să faci și Mediul de învățare.Urmează toți cei 4 pași de învățare, cel mai important este pasul 3 (Mediu de învățare) unde întrebările sunt explicate audio-video, iar la sală să te duci atunci când faci toate cele 45 de chestionare cu 25-26 de puncte, de preferat 26.


Lasă un comentariu

© 2020 All rights reserved.

Îți recomandăm să îți creezi un cont! Este gratuit!

De ce sa îți creezi cont? Vei beneficia de toate funcțiile acestui site, cum ar fi:

Pentru a crea un cont nou ↓

Pentru a crea un cont nou cu facebook ↓

Login cu Facebook

Dacă ai deja un cont, conectează-te aici ↓