Condusul pe timp de ceață

Condusul pe timp de ceață

Condusul pe timp de ceata.

Ceata reduce dramatic vizibilitatea, de aceea conducatorii auto trebuie sa reduca viteza semnificativ si sa sporeasca atentia. Este dificil sa conduci pe timp de ceata densa, mai ales pe timp de noapte. Asa ca daca esti incepator, evita sa conduci pe distante lungi in conditii de ceata densa.

Cel mai important lucru. Aprinde lumina de ceata din spatele autovehiculului, aceasta este o lumina puternica de culoare rosie si are rolul de a face autovehiclulul vizibil de la o distanta mai mare atunci cand este ceata. Daca masina este dotata cu proiectoare speciale pentru ceata, aprindele si pe acestea, iti vor oferi o viziblitate mai buna, in special noaptea.

Ceata poate veni in valuri. Aceasta poate trece foarte rapid de la o densitate la care vizibilitatea este de pana la 100 de metri la o densitatea la care nu poti vedea la 10 metri in fata, in interval foarte scurt. Asa ca sporeste atentia, mai ales noaptea.

Niciodata sa nu folosesti faza de drum (faza lunga) acesta nu va face altceva decat sa inrautateaca situatia, deoarece lumina loveste direct in ceata formand un “zid de lumina”, vizibilitatea fiind mult mai scazuta. De aceea multe autovehicule sunt dotate cu proiectoare speciale pentru ceata , acestea sunt montate astfel incat sa lumineza doar in jos, oferind o buna vizibilitate, neiluminand ceata ci doar carosabilul. Daca masina nu este dotata cu proiectoare speciale pentru ceata, incercati sa directionati lumina farurilor in jos, catre carosabil, nu va face minuni dar va va ajuta cat de cat.

Circula incet si prudent. Principala cauza a accidentelor consta in neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Asa ca adapeaza viteza de deplasare la conditiile de drum existente, aceasta viteza nu trebuie sa fie mai mare de 30 dekm/h in localitati si 50 de km/h in afara localitatilor pe timp de ceata densa. Se recomanda sa pastrezi o distanta aproximativ egala fata de bordura/acostament din partea dreapta si de marcajul de separare a sensurilor/benzilor de circulatie din partea stanga.

Foloseste luminile de avarie daca este nevoie, pentru a te face cat mai vizibil de catre ceilalti participanti la trafic, atunci cand viziblilitatea este foarte scazuta. De regula, luminile de avarie se folosesc in trei situatii:
  • 1. Cand vehiculul este imoblizat involuntar pe partea carosabila;
  • 2. Cand autovehiculul este remorcat;
  • 3. Cand vehiculul se deplaseaza foarte lent si/sau constitue el insusi un pericol pentru ceilalti participanti la trafic.
Dintre cele trei variante enumerate mai sus, situatia expusa pe timp de ceata prin aprinderea luminilor de avarie se regaseste la punctul 3.

Pastreaza distanta fata de masina din fata ta, astfel vei putea sa eviti din timp eventualele situatii neprevazute. Aceasta distanta de siguranta ar trebuii sa iti ofere timpul necesar sa opresti. Se recomanda ca aceasta distanta sa fie dubla fata de distanta necesara pentru oprire. De exemplu daca pentru oprirea completa a autovehiculului ai nevoie de 50 de metri, distanta fata de vehiculul din fata trebuie sa fie de cel putin 100 de metri.

Sa nu opresti sau sa stationezi pe partea carosabila. In caz de vrei sa opresti, cauta o benzinarie sau o strada laterala sau un alt loc sigur unde sa poti opri in conditii de siguranta, altfel masina ta va deveni un obstacol aproape invizibil si foarte periculos, atat pentru tine cat si pentru ceilalti participanti la trafic.

Codul ruter prevede:

1. Pe timp de ceata densa ai obligatia sa folosesti luminile de intalnire si pe cele de ceata, indiferent ca circuli pe timp de zi sau de noapte.

2. Cand vizibilitatea este redusa sub 100 de metri, in conditii de ceata, ai obligatia sa circuli cu o viteza care sa nu depaseasca 30 de mk/h in localitati si 50 de km/h in afara localitatior. Deasemenea viteza de deplasare trebuie adaptata la conditiie de drum, conditiile de drum pot impune o limita de viteza chiar si de 10-20 km/h.

3. Se interzice folosirea luminilor de ceata in alte conditii decat pe timp de ceata.

Cateva intrebari care va pot cadea la examenul oficial DRPCIV si care au legatura cu subiectul articolului de mai sus “condusul pe timp de ceata”:

Cu ce viteza veti circula in conditii de ceata, ploi torentiale, ninsori abundente, daca vizibilitatea este redusa sub 100 m?
A. maxim 50 km/h în localitati sau 60 km/h in afara localitatilor;
B. reduceti viteza pana la limita evitarii oricarui pericol;
C. maxim 30 km/h în localitati sau 50 km/h in afara localitatilor.

 

Este permisa folosirea luminilor de ceata noaptea, daca cerul este senin?
A. Regulamentul nu precizeaza;
B. da;
C. nu.

0 Comentarii Lasă un comentariu

Lasă un comentariu

© 2022 All rights reserved.

Îți recomandăm să îți creezi un cont! Este gratuit!

De ce sa îți creezi cont? Vei beneficia de toate funcțiile acestui site, cum ar fi:

Pentru a crea un cont nou pe baza unei adrese de email ↓

Pentru a te autentifica cu Facebook ↓

Autentifică-te cu Facebook

Ai deja cont creat? Autentifică-te aici! ↓